Cyklinowanie krobia

  Jak na przykład troszczyć się o parkiet?

  Parkiet to nic innego, jak odpowiednio przygotowywane a także ułożone kawałki drewna, pokryte kilkoma warstwami lakieru. Z uwagi na to, że podłoga jest miejscem wyraźnie „pracującym” oraz eksploatowanym w domu- należy się trochę przyłożyć do jej pielęgnacji.
  Parkiet potrzeba niejednokrotnie odkurzać, żeby uniknąć rysowania powierzchni lakieru przez piasek, pyły albo inne twarde cząsteczki- co może przyczynić się do pękania oraz łuszczenia się lakieru. Przy myciu podłóg drewnianych trzeba za wszelką cenę stronić od nadmiaru wilgoci, żeby ocalić parkiet przed przemoczeniem, co doprowadzi do pęcznienia drewna, rozchodzenia się klepek i szpetnych zniekształceń. Trzeba również co jakiś czas ochronić parkiet, używając lakieru odświeżającego, dedykowanego do parkietów.
  Może się niemniej jednak okazać, iż pomimo starań lakier będzie się łuszczył, matowiał oraz odchodził. W takim przypadku zostaje już tylko cyklinowanie.
  Cyklinowanie to całkiem nietrudny proces, choć lepiej go zrealizować przy użyciu fachowych narzędzi. Polega on na mechanicznym zdarciu przestarzałej powłoki lakieru przez szlifowanie nawierzchni parkietu kilkoma rodzajami papieru ściernego- od większej, do mniejszej granulacji, by finalnie parkiet był gładki. Gdy przeprowadzi się cyklinowanie, trzeba starannie odpylić parkiet, a potem zabezpieczyć- przez powtórne lakierowanie albo olejowanie.
  Odpowiednio dokonane cyklinowanie a także lakierowanie potrafi przywrócić dawną blask nawet niezmiernie zniszczonym oraz starym parkietom.
  sitemap